Forum De Opinii Si Reflectii
Forum De Opinii Si Reflectii
Forum De Opinii Si Reflectii
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Forum De Opinii Si Reflectii

Intalniri cu prietenii - let's talk, let's feel good!
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare
Căutare
 
 

Rezultate pe:
 
Rechercher Cautare avansata
Ultimele subiecte
» Adevarat sau fals?
FLORILE DE APARTAMENT EmptyMar 23 Oct 2012, 08:06 Scris de Mihaela

» Ce ai face daca ...
FLORILE DE APARTAMENT EmptyMar 23 Oct 2012, 08:03 Scris de Mihaela

» albumul meu drag
FLORILE DE APARTAMENT EmptyMar 13 Dec 2011, 02:28 Scris de Eliza

» poeziile mele
FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 27 Noi 2011, 02:31 Scris de Eliza

» BANCURI
FLORILE DE APARTAMENT EmptyMar 22 Noi 2011, 11:02 Scris de Eliza

» Melodii preferate
FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 23 Oct 2011, 03:42 Scris de Eliza

» DIVERSE
FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 16 Oct 2011, 08:09 Scris de Mihaela

» La taifas :)
FLORILE DE APARTAMENT EmptyLun 26 Sept 2011, 01:58 Scris de Mihaela

» Muzica romaneasca
FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 25 Sept 2011, 06:03 Scris de abbilbal

Mai 2024
LunMarMierJoiVinSamDum
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar

 

 FLORILE DE APARTAMENT

In jos 
4 participanți
Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul
AutorMesaj
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyJoi 04 Aug 2011, 22:34

Plante-minune care vă feresc de poluare

Iata câteva plante în ghiveci care nu trebuie să lipsească din locuinţa nimănui.

1. Iedera este de departe cea mai recomandată plantă când vine vorba de poluare. Se spune că ea poate absorbi 90% din benzen, un solvent care se găseşte frecvent în vopsea, cerneală, materiale plastice, cauciuc, detergenţi şi fum de ţigară.

2. Cactusul absoarbe gazele nocive şi generează oxigen pur. De aceea se recomandă să-l pui lângă televizor, fiindcă absoarbe undele electromagnetice. Spre deosebire de celelalte plante, cactuşii produc oxigen noaptea şi elimină monoxid de carbon ziua, aşa că şi dormitorul e un loc bun pentru ei.

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyJoi 04 Aug 2011, 23:39

Eu sunt abia la inceput cu cresterea plantelor in ghivece. M-as bucura daca fiecare ar povesti cate ceva despre ce are acasa. Cu timpul sper sa aduc aici poze cu plantele mele.

Am un cactus aproape de televizor, in dormitor. Bine, cica televizorul n-are ce cauta in dormitor... Asta e valabil cand poti sa pui televizorul in alta parte.
Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyVin 05 Aug 2011, 21:10

Te rog chiar sa aduci poze cu plantele tale drag floare Mie imi place foarte mult sa am flori in casa insa de vreo 8 ani de cand m-am mutat in apartamentul in care locuiesc acum sunt foarte trista ca nu reusesc sa am ghivece cu flori Crying or Very sad Nu au suficienta lumina ca sa se dezvolte asa cum ar trebui, plus am o pisica foarte reaaa care mi le inteapa si le distruge frunzele Crying or Very sad

In fosta casa aveam enorm de multe ghivece, pentru ca aveau conditii mai prielnice. Am avut un ficus care a crescut atat de mult ca nu mai incapea, se intinsese pe toti peretii Very Happy Very Happy Very Happy
Sus In jos
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 07 Aug 2011, 01:01

Ale mele nu sunt cine stie ce...

Asta-i Sedum Sieboldii (Crassulaceae). Am aflat dintr-o carte, nimeni din cat am intrebat nu au stiut denumirea populara.
Mai am una care seamana cu asta, probabil e alta varietate.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 07 Aug 2011, 01:53

Mihaela a scris:
Te rog chiar sa aduci poze cu plantele tale drag floare Mie imi place foarte mult sa am flori in casa insa de vreo 8 ani de cand m-am mutat in apartamentul in care locuiesc acum sunt foarte trista ca nu reusesc sa am ghivece cu flori Crying or Very sad Nu au suficienta lumina ca sa se dezvolte asa cum ar trebui, plus am o pisica foarte reaaa care mi le inteapa si le distruge frunzele Crying or Very sad

In fosta casa aveam enorm de multe ghivece, pentru ca aveau conditii mai prielnice. Am avut un ficus care a crescut atat de mult ca nu mai incapea, se intinsese pe toti peretii Very Happy Very Happy Very Happy

Numai suspendate si care rezista la mai putina lumina. Iedera sau altele similare...
Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 07 Aug 2011, 01:54

zaraza26 a scris:
Ale mele nu sunt cine stie ce...

Asta-i Sedum Sieboldii (Crassulaceae). Am aflat dintr-o carte, nimeni din cat am intrebat nu au stiut denumirea populara.
Mai am una care seamana cu asta, probabil e alta varietate.


Si asta

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 07 Aug 2011, 01:57

Alea doua din prima poza sunt acasa la mine. Celelalte sunt la serviciu, in laborator.

N-am aflat nimic despre planta asta. Cum n-are conditii la serviciu, e greu de recunoscut.
Poza am facut-o anul trecut. Cand am vrut sa-i schimb pamantul, ghiveciul s-a imprastiat tot... Laughing Asa ca i-am adus alt ghiveci.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 07 Aug 2011, 04:14

zaraza26 a scris:

Numai suspendate si care rezista la mai putina lumina. Iedera sau altele similare...
Sa stii ca ai tu perfecta dreptate yess! offer Cred ca o sa incerc asa cu suspendate la care sa nu ajunga pisica mea cea reaa oftat
Sus In jos
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 07 Aug 2011, 04:21

zaraza26 a scris:
Alea doua din prima poza sunt acasa la mine. Celelalte sunt la serviciu, in laborator.
Sunt frumoase si se vede ca sunt sanatoase si pline de viata si de seva Wink
zaraza26 a scris:

N-am aflat nimic despre planta asta. Cum n-are conditii la serviciu, e greu de recunoscut.
Poza am facut-o anul trecut. Cand am vrut sa-i schimb pamantul, ghiveciul s-a imprastiat tot... Laughing Asa ca i-am adus alt ghiveci.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Planta asta imi e foarte familiara. Nu stiu nici eu cum se numeste dar avea soacra mea una asa intr-o camera si se intinsese si asta (la fel ca ficusul meu) pe peretii camerei de jur imprejur Very Happy
Ce frunze verzi si frumoase are floricica asta a ta!! aplauze

Eu am avut multe ghivece mici cu violete de toate culorile: si mov inchis, si roz mai deschis si multicolore si albe gene Si cand incepeau sa infloreasca nu se mai opreau, erau foarte dragute!
Sus In jos
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 07 Aug 2011, 10:10

Mai am begonie de frunze, doua ghivece. Asta s-a dezvoltat frumos, cealalta are prea multe tulpini si nu a meritat o poza. Very Happy N-am stiut ca primavara trebuie lasata o singura tulpina. Am gasit scris pe net undeva abia acum.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyDum 07 Aug 2011, 12:22

zaraza26 a scris:
Mai am begonie de frunze, doua ghivece. Asta s-a dezvoltat frumos, cealalta are prea multe tulpini si nu a meritat o poza. Very Happy N-am stiut ca primavara trebuie lasata o singura tulpina. Am gasit scris pe net undeva abia acum.
Si asta e frumoasa gene dar begoniile fac floricele? Infloresc? Very Happy
Sus In jos
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyLun 08 Aug 2011, 03:56

Mihaela a scris:
zaraza26 a scris:
Mai am begonie de frunze, doua ghivece. Asta s-a dezvoltat frumos, cealalta are prea multe tulpini si nu a meritat o poza. Very Happy N-am stiut ca primavara trebuie lasata o singura tulpina. Am gasit scris pe net undeva abia acum.
Si asta e frumoasa gene dar begoniile fac floricele? Infloresc? Very Happy

Sunt begonii de flori, care fac flori ca niste trandafiri, nu cu foarte multe petale.
Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyLun 08 Aug 2011, 12:31

zaraza26 a scris:

Sunt begonii de flori, care fac flori ca niste trandafiri, nu cu foarte multe petale.
Da gene intre timp m-am documentat (pe net Very Happy) si am vazut ca sunt foarte frumoase begoniile care infloresc Smile Chiar ca seamana cu florile de trandafir Smile

Poza luata de pe net:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyLun 08 Aug 2011, 21:00

Mihaela a scris:
zaraza26 a scris:

Sunt begonii de flori, care fac flori ca niste trandafiri, nu cu foarte multe petale.
Da gene intre timp m-am documentat (pe net Very Happy) si am vazut ca sunt foarte frumoase begoniile care infloresc Smile Chiar ca seamana cu florile de trandafir Smile


Tot de pe net stiam si eu... Asa scria acolo, ca seamana cu florile de trandafir. Very Happy
Am depasit formatul pozei si ne-am cam dus intr-o parte, dar o sa se regleze la pagina urmatoare. Smile Poza era deja incarcata pe imageshack si am crezut ca e intr-un format acceptabil... Scuze...
Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
Shumi

Shumi


Mesaje : 25
Data de inscriere : 27/07/2011
Varsta : 37
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyMier 10 Aug 2011, 06:40

Mihaela a scris:
zaraza26 a scris:

Numai suspendate si care rezista la mai putina lumina. Iedera sau altele similare...
Sa stii ca ai tu perfecta dreptate yess! offer Cred ca o sa incerc asa cu suspendate la care sa nu ajunga pisica mea cea reaa oftat
Parca o vad pe Lisa (cea reaa) catzarandu-se pe peretzi Very Happy Laughing Laughing
Sus In jos
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyMier 10 Aug 2011, 10:22

lol! laugh Ar fi in stare zgatia gene
Sus In jos
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyMier 17 Aug 2011, 02:43

Shumi a scris:
Mihaela a scris:
zaraza26 a scris:

Numai suspendate si care rezista la mai putina lumina. Iedera sau altele similare...
Sa stii ca ai tu perfecta dreptate yess! offer Cred ca o sa incerc asa cu suspendate la care sa nu ajunga pisica mea cea reaa oftat
Parca o vad pe Lisa (cea reaa) catzarandu-se pe peretzi Very Happy Laughing Laughing

O sa sara la crengutele pe care le vede atarnand. Azi asa, maine-asa, pana la urma pisica se va luuungiiiii, si vor veni din toate colturile lumii sa vada si sa filmeze pisica-iedera. Laughing
Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
Shumi

Shumi


Mesaje : 25
Data de inscriere : 27/07/2011
Varsta : 37
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyJoi 18 Aug 2011, 01:20

zaraza26 a scris:

O sa sara la crengutele pe care le vede atarnand. Azi asa, maine-asa, pana la urma pisica se va luuungiiiii, si vor veni din toate colturile lumii sa vada si sa filmeze pisica-iedera. Laughing
lol! Si asa e lata (aka grasa dans ) daca se va mai si lungi va ajunge uriasa no Very Happy
Sus In jos
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyJoi 18 Aug 2011, 08:39

Shumi a scris:
zaraza26 a scris:

O sa sara la crengutele pe care le vede atarnand. Azi asa, maine-asa, pana la urma pisica se va luuungiiiii, si vor veni din toate colturile lumii sa vada si sa filmeze pisica-iedera. Laughing
lol! Si asa e lata (aka grasa dans ) daca se va mai si lungi va ajunge uriasa no Very Happy
Ha ha ha dans lol! Daa, asa ii zicem noi: Lisa cea lata Laughing Laughing poate devine si lunga si lata Laughing

Eu imi amintesc ca avea cineva - cred ca little light - un motan de-a dreptul urias Very Happy Dar era, chiar si asa, foarte dragalas love
Sus In jos
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyVin 19 Aug 2011, 01:50

De cateva zile stau cu ochii pe floarea de ceara, Hoya. Am surprins-o ca are de gand sa faca o floare. Sunt foarte bucuroasa, am luat-o ast-toamna de la serviciu ca sa-i ofer conditii mai bune. Avea doar trei frunze. Asa a avut toata vara trecuta. Acum a crescut frumos, trebuie sa ii fac o poza, sa o vedeti si voi! Smile
Mai am eu mult de stat cu ochii pe ea, vad ca merge incet. Wink
Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyVin 19 Aug 2011, 07:43

zaraza26 a scris:
De cateva zile stau cu ochii pe floarea de ceara, Hoya. Am surprins-o ca are de gand sa faca o floare. Sunt foarte bucuroasa, am luat-o ast-toamna de la serviciu ca sa-i ofer conditii mai bune. Avea doar trei frunze. Asa a avut toata vara trecuta. Acum a crescut frumos, trebuie sa ii fac o poza, sa o vedeti si voi! Smile
Mai am eu mult de stat cu ochii pe ea, vad ca merge incet. Wink
Vaaaiii !!! Very Happy Trebuie neaparat sa-i faci poze, te roog !! Very Happy ura Stiu ca sunt superbe florile astea, eu mi-as dori asa o floare si as rezolva si toate inconvenientele legate de pisica daca as gasi. Am inteles ca infloresc cam la 3 ani, insa sunt atat de frumoase florile astea de ceara incat merita asteptarea Smile yess! Stiu ca sunt si albe si roz, sa vedem a ta cum va fi, Zaraza Smile.
Sus In jos
Mihaela
Admin
Admin
Mihaela


Mesaje : 260
Data de inscriere : 07/06/2011
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptySam 20 Aug 2011, 00:33

Am cautat pe net si am gasit cateva imagini cu floarea asta de ceara, Hoya. Ce frumoasa este !!!

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Sus In jos
Shumi

Shumi


Mesaje : 25
Data de inscriere : 27/07/2011
Varsta : 37
Localizare : Iasi

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyLun 22 Aug 2011, 03:54

Sunt frumoase florile astea like
Sus In jos
Eliza
junior
junior
Eliza


Mesaje : 146
Data de inscriere : 02/08/2011

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyMar 23 Aug 2011, 23:53

Absolut superbe Smile
Sus In jos
zaraza26

zaraza26


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/08/2011
Varsta : 58
Localizare : Nasaud

FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT EmptyJoi 08 Sept 2011, 22:14

O sa incerc sa pun pozele cu Hoya, acum doua zile le-am facut, dar pentru ca n-am timp si aici si netul e slab, m-am grabit sa incarc o poza cu cactusul. La unul din pui face un fel de radacina aeriana. Oare se poate muta in alt ghiveci? Nu m-am gandit sa il inmultesc, dar acum ca face pui... presupunand ca face.

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Sus In jos
http://www.hapleasifrosa.blogspot.com
Continut sponsorizat





FLORILE DE APARTAMENT Empty
MesajSubiect: Re: FLORILE DE APARTAMENT   FLORILE DE APARTAMENT Empty

Sus In jos
 
FLORILE DE APARTAMENT
Sus 
Pagina 1 din 2Mergi la pagina : 1, 2  Urmatorul

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Forum De Opinii Si Reflectii :: SOCIAL - POLITIC :: Ingrijirea plantelor-
Mergi direct la: